|
Bleskové a dostupné půjčky pro všechny
Důležité: Webové stránky byly vytvořeny v minulosti a informace na nich uvedené tak již nemusí odpovídat aktuální právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů.

Čím topit? Uhlí, dřevo, plyn nebo elektřina?

5/12/2014

Topný systém v domě je v našich zeměpisných podmínkách nezbytný. Na nás je vybrat si, jestli dáme přednost uhlí, dřevu, plynu nebo elektřině. Částka za vytápění tvoří významnou položku nákladů za provoz nemovitosti, proto je promyšlená volba na místě.

Dřevo

Tradičním topivem je dřevo a považuje se za variantu nejlevnější, oproti elektřině až čtyřikrát. Na druhou stranu je s ním více práce. Dřevo je nutné někde skladovat a do kotle nebo kamen pravidelně přikládat, vybírat popel a samozřejmě se starat i o komín, což vás ale čeká i u dalších typů paliv. Můžete mít dobrý pocit z toho, že vytápění dřevem je považováno za ekologické, netvoří se při něm skleníkové plyny, a navíc jde o materiál obnovitelný. Pro dřevo dnes nemusíte jezdit do lesa, dodavatelé vám jej přivezou pečlivě naskládané na paletách nebo vysypou na hromadu před dům, záleží, jaký způsob zvolíte.

Uhlí

Pokud uvažujete o uhlí, dejte přednost tomu černému, má lepší výhřevnost než hnědé a nevytváří tolik skleníkových plynů. Cena je příznivá, ovšem náklady na topení uhlím se zvyšují, a to kvůli DPH a ekologické dani. Od roku 2022 budete moct topit pouze v kotlích, které patří do emisní třídy 3 a výše, takže staré kotle vyhovovat nebudou. Pokud už budete pořizovat nový, zvolte ten s automatickým zásobníkem, který si palivo bere postupně sám a je i trochu ekologičtější.

Plyn

Topení plynem je pohodlné, ale poměrně nákladné a zapotřebí jsou pravidelné revize komína i kotle. Při spalování v plynovém kotli se tvoří poměrně nízké emise a k nejúčinnějším patří kondenzační plynové kotle. Ty ostatní je třeba dobře nastavit, aby prostor správně vytopily, jinak se často spínají a spotřeba plynu roste.

Elektřina

Provoz elektrokotle se většinou nevyplatí, uvažovat o něm lze v domech s nízkými tepelnými ztrátami. Provoz je tichý, není třeba napojovat kotel na komín, výhřevnost je dobrá a ovládání je možné i na dálku. Ideální je kotel zkombinovat s tepelným čerpadlem.

Jaké palivo zvolit?

Volba paliva záleží na vašich finančních možnostech a na stavbě, kterou hodláte vytápět. U starších domů se vyplatí systémy na uhlí nebo dřevo, u těch novějších, dobře zaizolovaných, je možné zvolit i plyn nebo elektřinu.


Děkujeme, že si čtete náš web. Doporučujeme navštívit i další, mnohem rozsáhlejší informační stránky Maxi-Půjčky.cz, kde najdete nejen porovnání různých druhů úvěrů, ale i velké množství dalších užitečných informací a tipů. Na web přejděte zde.© 2014 SMS-půjčky-do-5-tisíc.cz, všechna práva vyhrazena. Kontakt na provozovatele. Upozorňujeme, že provozovatek stránek není poskytovatelem ani zprostředkovatelem úvěrů ve smyslu
§ 3 zák. č. 257/2016 Sb. Nabízíme pouze souhrn informací dostupných i na jiných webech.